Smart City

Teroristický útok vs. smart technológie

Včera som si dovolil napísať kontroverzný článok o tom, ako si nekúpim iPhone 11, z ktorého bol rozčarovaný nejeden Apple fanatik. To však neznamená, že sa vyhýbam moderným technológiám! Mám k nim vlastne veľmi blízko.

Budúcnosť, technológie, smart city. To sú témy, ktorým sa venujem nielen vo svojom voľnom čase, ale aj vo svojej – nazvime to “vedeckej činnosti” v rámci môjho pôsobenia ako interný doktorand na univerzite. V tej je mojim cieľom vytvoriť metodiku a posudzovať možnosti využívania moderných technológií pre bezpečnosť v obciach a mestách. Aby som to upresnil, nejde iba o projektovanie a využívanie inteligentných kamier a rôznych senzorov, ale aj o posudzovanie vplyvu nových zavádzaných riešení v mestách, ako napr. “bikesharing” a vplyv takejto technológie na rôzne druhy bezpečnosti. Pri tom sa neorientujeme len na bezpečnosť samotných občanov, ale aj na možné riziká s tým prichádzajúce, ako napr kyberbezpečnosť. Okrem toho som analyzoval aj niekoľko bezpečnostných aplikácií na iPhone a posudzoval ich vplyv na bezpečnosť.

Zrovna smart city sa vo svete stal najobľúbenejším konceptom, filozofiou, resp. nástrojom na riadenie miest. Jeho popularita spôsobila, že sa z neho stala akási značka, trend. Je to trochu škoda, lebo potom ľuďom uniká samotná podstata tohto konceptu a samotný pojem je tak často zneužívaný na marketingové účely. Keďže si myslím, že o tejto téme čo-to už viem, podelím sa s vami o moje vnímanie súčasného stavu a s mojimi víziami do budúcnosti.

Aký je trend?

Prečo by sme sa o smart city vôbec mali rozprávať? Pretože či sa nám to páči alebo nie, tak sa stanú súčasťou nášho života rovnako, ako sa ňou stal aj smartfón. Čo sa popularity smart city týka, celkom pekne to vystihuje aj graf zobrazujúci vyhľadávanosť tohto pojmu na Google, ktorý získame pomocou nástroja Google Trends. Nasledujúci graf teda zobrazuje vyhľadávanosť pojmu “smart city” na celom svete od roku 2004 až po súčasnosť.

Vyhľadávanosť výrazu “smart city” na Google

Samozrejme, trend je iba vyobrazením podielu vyhľadávania, ale myslím si, že pomerne dobre odráža aj realitu.

Minulosť a súčasnosť

Kedysi bol v niečom život jednoduchší a v niečom zase nie. V minulosti napr. neboli smartfóny a možno nám ani nechýbali. Dnes je už všetko iné. Cez smartfón vybavíme dnes takmer všetko. Ja, ako fanúšik smart technológii tomuto trendu fandím a myslím si, že nám do života prináša viac pohodlia. Áno, prináša to so sebou aj mnohé riziká, tým mám teraz na mysli (okrem iného) deformáciu osobnosti mladých ľudí, ktorú ja dosť citlivo vnímam, ale to je asi vec pohľadu v závislosti od generácie. Deťom dnešných detí to už bude pripadať celkom normálne. Pravdou zostáva, že so všetkým treba narábať s rozumom. Chytrý človek je ten, ktorý sa snaží byť chytrejší ako jeho smartfón. Cieľom je, aby človek ovládol smartfón, nie opačne.

Smart Baby [Zdroj: bgr.com]

Smartfóny sú však iba jedným zariadením, s ktorým prichádzame do kontaktu denne. Je tu oveľa viac smart riešení, ktoré nám život uľahčujú a ani ich nevnímame. Jednou z mojich najobľúbenejších oblastí, je prepájanie mesta/štátu s jeho občanmi prostredníctvom smart technológií. Ďalšou je potom SmartHome, čiže inteligentná domácnosť, kedy si vieme našu domácnosť “inteligentne” spravovať, ovládať prvky v domácnosti so svojim mobilom, monitorovať spotrebu, zvýšiť bezpečnosť, pohodlie a pod.

Čo sa Apple týka, tak otázku SmartHome rieši v podobe svojho Apple HomeKit-u. Google má zase svoj Google Assistant a Amazon zase Amazon Alexa. Akousi pomyselnou centrálou v podobe hlasového asistenta je v týchto prípadoch Apple HomePod, Google Home a Amazon Echo. SmartCity a SmarHome sú v podstate vo veľa ohľadoch dva veľmi podobné prístupy, rozdielom je iba priestor, v ktorom sa realizujú. Je však pravda, že si zatiaľ ešte mnohí ľudia ku nim nenašli svoju cestu – najmä v našich končinách. Niekedy v blízkej budúcnosti mám v pláne rozbehnúť nejaký ten SmartHome aj u mňa v byte. Uvidím po prednákupnom prieskume, do akej miery pôjdem do techniky od Apple a do akej miery budem hľadať riešenie v konkurencii.

IoT – všetky veci budú online

Skratka IoT predstavuje pojem Internet of Things – v slovenčine Internet vecí. Ak ste sa s týmto pojmom náhodou ešte nestretli, mali by ste spozornieť. Myšlienkou IoT a cieľom jeho strategického uplatňovania (napr. v mestách) je dosiahnuť sieťové prepojenie vecí, ktoré nás obklopujú, prípadne ich prepojenie na Internet alebo Cloud. Aký to má zmysel? Live monitoring, zber, centralizácia dát, efektívne riadenie. A to je iba niekoľko dôvodov.

Internet of Things [Zdroj: pixabay.com]

Vo svete nás obklopuje tak veľa vecí, že vytvárajú veľké množstvo väzieb a tým aj veľmi komplikovaný “super-systém”, ktorý nám postupom času prerástol cez hlavu. Problémom je najmä to, keď jednotlivé podsystémy nepracujú spoľahlivo a nie sú vhodne prepojené, čo znižuje celkovú efektivitu, nech už sú naše ciele akékoľvek.

Pamätáte si na reklamu od Orange? – “Budúcnosť je jasná, budúcnosť je Orange”. Neviem teda, do akej miery sa Orangu podarilo zrealizovať toto tvrdenie… Dnes však môžeme s istotou tvrdiť, že “Budúcnosť je jasná, budúcnosť je IoT“. Komu sa to nepáči, bude si musieť zvyknúť alebo bude žiť ako non-technology podivín, ktorý nás jedného dňa zachráni, keď sa nám to vymkne spod kontroly.

Veci dostanú vlastný mozog

Ľudstvo sotva stihlo dosiahnuť svoj cieľ úspešne prepojiť všetky veci a už sa ruka v ruke s tým začína uplatňovať myšlienka dať veciam vlastný mozog. “Machine learning“, po slovensky strojové učenie a zároveň aj umelá inteligencia sú v podstate ďalším výplodom lenivosti ľudí. Chceme tým dosiahnuť, aby sa nielen monitorovali funkcie prvkov, ale aby dokázali činiť samostatné rozhodnutia aj bez nášho zásahu – automaticky, bez emócie, bez zlyhania ľudského faktoru. Okrem toho, chceme aj dokonalý automatizovaný súlad s ostatnými prvkami infraštruktúry.

Uveďme si jednoduchý príklad takej normálnej pouličnej lampy. Kedysi sa dala zapnúť a vypnúť. Potom sme ich vylepšili na šetrnejšie a pridali plynulé zasvietenie a postupné zhasnutie. Dnes chceme, aby sa pomocou senzora automaticky zvýšila svetelnosť pri detekcii pohybu. Časom sme do nej pridali mnohé prvky, ktoré s lampou ako takou nemajú nič spoločné, ale tvoria jeden celok.

Obsahovať môže semafor, solárny panel, USB konektory, nabíjačku na auto, Wifi pripojenie, bezpečnostnú kameru, pohybové senzory, svetelné senzory, kamerový systém, malú meteostanicu… No a vlastne sme dostali niečo, čomu dnes hovoríme Smart Pole – inteligentný stĺp.

Smart Pole (inteligentný stĺp) [Zdroj: Digi.com]

Možno jedného dňa ráno prejdeme okolo lampy, tá nás slušne pozdraví našim menom, povie nám, že nám na ústach ostala zubná pasta, ponúkne nám kávičku, automaticky nám na priechode pre chodcov nahodí zelenú a popraje nám pekný deň… 🙂 A teraz tieto lampy vrátane ich prvkov prepojíme navzájom medzi sebou. Čo dostaneme?

Teroristický útok vs. moderné technológie

Tento príklad bude na bezpečnosť, ktorá mi je tak blízka:

V uliciach podvečerného mesta sa ozvala streľba. Zaznamenali to zvukové detektory, ktoré podľa frekvencie tento zvuk jasne identifikovali ako nebezpečenstvo. V spolupráci s ostatnými rozmiestnenými zvukovými senzormi určili konkrétne miesto streľby s presnosťou na meter. Okolité lampy zvýšili svoju svietivosť v lokalite. Bezpečnostné kamery v okolí sa automaticky natočia na toto miesto a zaznamenávajú všetky tváre, autá v okolí, ich poznávacie značky.

CCTV [Zdroj: maxpixel.com]

Zároveň sa tieto dáta spracúvajú na cloude a automaticky zisťujú totožnosť osôb a či nieje niektorá osoba alebo vozidlo hľadané. Nie je to pre ne ťažká úloha, pretože naše tváre už systém dôverne pozná z minulosti. Pomocou vyspelých algoritmov senzory vyhodnotia situáciu ako chaos, analyzujú smer úteku davu a podľa analýzy pohybu osôb aj prípadného páchateľa. V priebehu toho bolo signálom upovedomené centrálne pracovisko bezpečnosti, ktoré dostalo jasnú a dôveryhodnú správu – streľba na ulici. Policajné sily mieria na miesto činu. Pomáhajú im v tom semafory, ktoré im automaticky vytvárajú “zelenú cestu”. Zároveň uzatvárajú cesty možného úniku páchateľa.

V priebehu toho bol kamerami identifikovaný páchateľ, ktorý nastúpil do vozidla a je na úteku. Kamery vypočítavajú možné cesty úniku a podľa potreby ho už ďalšie kamery čakajú za rohom, ktoré ho hneď zaznamenajú. Útek páchateľovi znepríjemňuje aj lietajúci policajný dron s kamerou, ktorý mu je v pätách. Zrazu zaznie výstrel zo strechy blízkej budovy, na ktorom sú umiestnené zbraňové systémy. Projektil s milimetrovou presnosťou zasiahol vozidlo, vyradil elektronické systémy automobilu a prinútil ho zastaviť. Páchateľ je zaistený.

Na miesto činu práve včas dorazili dronom automaticky dopravené zariadenia na kardiopulmonálnu resuscitáciu (KPR) a automatický externý defibrilátor (AED). Ľuďom, ktorí poskytovali postrelenej osobe prvú pomoc pomáhali aj pokyny od 112tky cez reproduktor na zariadení. Lekári naživo monitorujú situáciu na diaľku, kým na miesto dorazí pomoc. Záchranné jednotky dorážajú včas, pretože mali vytvorenú “zelenú cestu” a ostatné vozidlá na cestách, ktoré detegujú sirénu sanitky boli automaticky odstavené na krajnicu. Celá situácia je identicky zaznamenaná v podobe trojrozmerného videa. Dôkazový materiál má 100% presvedčivosť. Médiá zažívajú orgazmus. Postrelená osoba sa prebrala z bezvedomia a pýta sa “Kde je môj iPhone?“.

Toto bolo sci-fi, ktoré sa možno už čoskoro stane realitou. Spomínané technológie na to už máme. Dnes už iba pracujeme na IoT, strojovom učení a automatizácií, ktoré z podobných scifi scenárov vytvoria realitu a celkom bežnú záležitosť.

Záver

Toto bol iba malý príklad toho, ako nám môžu moderné technológie v blízkej budúcnosti zmeniť život. Je preto dôležité premýšľať nad smart technológiami v súvislostiach. K tejto téme by sa dalo napísať ešte veľmi veľa, ale rozpísal som sa tak, že som takmer nestihol včas zabrzdiť. A zas by som bol nerád, aby nadávali ľudia, ktorých sústredenie končí na hranici 1,5 minúty. Ale rozumiem, je rýchla doba…

Zistil som ale, že písanie o tejto téme vo voľnom štýle ma baví ešte viac, ako písanie vedeckých článkov. Priškrtím teda na chvíľu svoje myšlienky a ak sa vám článok bude páčiť, tak v podobnej téme môžem pokračovať aj nabudúce. Smart City a Smart Home má ešte veľa čo ponúknuť.

Ako vnímaš prienik moderných technológií do našich životov ty? Progres alebo nebezpečenstvo? Svoj názor môžeš vyjadriť v komentároch na Facebooku.