iPhone 12 úniky: Bude bez výrezu a s 5G???

Nie je to ani mesiac od predstavenia nových iPhone 11, 11 Pro a 11 Pro Max. Stali sa samozrejme hitom internetu a uvidíme ako to pôjde Applu s jeho predajmi. Včera sme vám napríklad priniesli článok o tom, ako veľmi je iPhone 11 odolný. No internetu to asi nestačí. Čo taký iPhone 12?

Začínajú sa totiž už teraz objavovať prvé úniky informácií ohľadom iPhonov, ktoré by mali byť predstavené až v septembri 2020. Nie sme fanúšikmi takýchto únikov, ktoré sú charakteristické skôr pre obdobie niekoľko týždňov pred ich predstavením, ale niektoré informácií sú z dôveryhodných zdrojov a celkovo technologický trend naznačuje, že by mohli byť pravdou. Nemožno vedieť s istotou ani len to, aký budú mať nové iPhony názov, nazvime si ich teda pracovne “iPhone 12“, čo by logicky vychádzalo z ich postupného číslovania.

iPhone 12 a 5G

Hovorí sa napríklad o tom, že iPhone 12 predstavený v roku 2020 má mať podporu pre 5G sieť. Apple má pre čipy tohto typu svojich dodávateľov, ale podľa uniknutých informácií sa Apple už dlhšiu dobu usiluje o vývoj vlastných 5G čipov.

Je známe, že konkurencia Applu je v implementácii 5G oveľa rýchlejšia. Dôkazom je napríklad Samsung Galaxy S10 5G alebo Samsung Galaxy Note S10 5G. Tieto mobily však majú aj pomerne vysokú cenovku.

Práve preto niektoré informácie hovoria o tom, že môže byť pre Apple dobrou stratégiou čakať až do septembra 2020, kedy bude 5G technológia bežnejšia a teda lacnejšia.

Okrem toho, 5G sieť stále nie je dostatočne vybudovaná a jej dostupnosť je preto obmedzená. Je preto dobrým predpokladom, že keď Apple predstaví iPhone s 5G, tak to príde “práve včas”, keď už na to bude svet lepšie pripravený.

Nový iPhone 12 bez výrezu?

Špekuluje sa napríklad aj o tom, že by iPhony 12 mali byť bez horného výrezu:

iPhone 12 bez horného výrezu [Zdroj: tomsguide.com]

Apple sa pravdepodobne bude snažiť o to, aby sa tohto výrezu zbavil a dosiahol tak, aby displej pokrýval väčšiu časť prednej strany. Tradičné prvky, ktoré sú súčasťou práve tohto výrezu by tak boli obsiahnuté až v ráme. Apple s výrezom začal pri predstavení iPhonu X a máme ho aj v novo predstavených iPhonoch rady 11. Zmena je teda zrejme na ceste. Čo poviete? Pristalo by mu to?

Benjamin Geskin je človek, ktorý zverejňuje viacero podobných vizualizácií. Práve táto je jednou z nich. Ďalej vo svojom príspevku na Twitter uvádza, že iPhone bude mať 6.7 palcový displej. Môže to byť viac než len koncepčný návrh. Geskin vo svojom tweete hovorí, že je to prototyp najmenej jedného modelu iPhone do roku 2020.

Informácie od uznávaných analytikov

Rôzne ďalšie informácie sa šíria aj od uznávaných Apple analytikov:

V júli uznávaný analytik spoločnosti Apple Ming-Chi Kuo zverejnil výskumnú správu, v ktorej tvrdil, že spoločnosť Apple sa snaží zmenšiť prednú kameru iPhone v snahe zväčšiť displej. V rovnakom čase analytik Credit Suisse tvrdil, že spoločnosť Apple sa do roku 2021 úplne zbaví výrezu na displeji. Zároveň ani nevylúčil, že by sa takýto iPhone mohol objaviť už v roku 2020.

Je už akosi tradíciou, že Apple nie je zrovna tou spoločnosťou, ktorá prichádza s najnovšími technológiami ako prvá. Minimálne v posledných rokoch konkurencia dokazuje, že im to ide rýchlejšie. Rýchlejšie však neznamená lepšie. Som osobného názoru, že Apple niečo vypustí až vtedy, keď je presvedčený o dokonalosti.

iPhone 12 a OLED displeje

Ďalej analytici očakávajú, že všetky iPhony predstavené v roku 2020 už budú disponovať OLED displejmi. Takže rok 2019 je možno posledným, kedy Apple predstavil iPhone aj s tradičným a lacnejším LCD displejom. Jednou z najväčších výhod OLED displeja je, že dokáže ušetriť batériu. To sa mu darí najmä vďaka tomu, že pre zobrazenie čierneho bodu na displeji nepoužije energiu, ale jednoducho tento pixel zhasne úplne.

Ak by sme si to veľmi laicky a zjednodušene predstavili, tak ak by práve bol na displeji vyobrazený taký obrázok, ktorého 50% je čierna farba (vypnuté pixely), tak by spotreba energie displeja bola na úrovni 50%. A to by mohlo byť veľmi veľkou výhodou, nakoľko je skutočnosťou, že práve displej sa podpisuje nad veľkou spotrebou energie.

Apple a aktualizácia iPhone SE

Hovorí sa aj o tom, že Apple na iPhone SE nezabudol a má v pláne predstaviť jeho aktualizovanú verziu práve v roku 2020. V tomto prípade sa hovorí o prechode z 4.7-palcového displeja, ktorý je teraz na iPhone SE na 5.4-palcový displej. Menší displej na iPhone SE spôsobuje napríklad to, že sa môže niekomu písať horšie. Na druhej strane, ovládanie jednou rukou je na veľmi dobrej úrovni.

Podarí sa Applu ma konečne presvedčiť?

Uvidíme, koľko ešte zaujímavých únikov príde do vtedy, kým sa nové iPhony v roku 2020 predstavia. Verím, že Apple urobí dobrú prácu. Verím, že práve 5G sieť je záležitosť, ktorá prinesie do sveta smartfónov veľa nového. Zároveň dúfam, že sa Apple konečne viac zameria aj na výdrž batérie, čo rieši už samotný OLED displej. Ktovie, možno sa dočkáme aj nejakej ďalšej technologickej revolúcie, na ktorú sa už tak dlho čaká. A možno sa Applu konečne podari presvedčiť aj mňa, nakoľko ma ani iPhone 11 veľmi nezaujal a preto si ho zrejme ani nekúpim a stále čakám na ten moment, kedy ma Apple presvedčí. Uvidíme, nechajme sa prekvapiť…

Čo si o tom všetkom myslíš? Komentuj u nás na Facebooku iReview.