iPhone 11

iPhone 11: Je tak slabý, že si ho nekúpim

Týmto článkom možno opäť niekoho nahnevám, ale bohužiaľ, môj názor je môj. Nie je striktne nemenný, ale je môj. Rovnako veľkú hodnotu má aj ten váš, pretože je váš. Bude lepšie, keď si na toto v rámci webu iReview.sk ľudia zvyknú už v jeho začiatkoch. Pretože keď si tento web získa popularitu a jedného dňa dosiahne vyšší počet pravidelných čitateľov, tak budem vedieť, že sa ľuďom páči pravá tvár.

Mojim nepriateľom sú kopírované a prekladané články zo zahraničia, ktoré sú tak prázdne a chabé, že ani nedokážu pridať do článku kúsok vlastného názoru. Ak sa niekomu páčia, tak je to v poriadku. Mne sa nepáčia, preto ich budem naďalej hanobiť.

Napokon, cieľom tohto portálu nie je byť centrálou nekompromisných Apple fanatikov (ale nesúdim ich), ktorým by som mohol celkom zľahka mazať med okolo úst a vygenerovať oveľa viac lajkov… Ale 100x radšej vytvorím centrálu ľudí s vlastným postojom a názorom, ktorí sú natoľko vyspelí a sebavedomí, že sa za to nikdy nebudú hanbiť a zároveň rešpektujú názor druhého.

Ako posledné by v úvode bolo dobre pripomenúť, že iReview nebude iba o Apple. Už teraz mám v hlave články o produktoch, ktoré sú ďaleko lepšie ako tie od Apple. Je v poriadku nesúhlasiť. Je v poriadku neísť s davom.

Radšej budem nenávidený za to, kto som, ako byť milovaný za to, kto nie som. (Kurt Cobain)

Kiežby si toto o sebe mohli povedať mienkotvorné médiá, ktoré píšu napr. aj o Apple. Pusťme sa teda do debaty o novom “super perfektnom” iPhone 11 priamo z inej galaxie. Kiežby. Kiežby sme ho mohli nazvať slovom “revolučný“. Ale, bohužiaľ, ruku na srdce, revolúcia sa ani tento rok nekoná. Ide iba o recykláciu značky a vylepšenie už existujúceho.

Niekto má teraz možno dilému, ktorý typ z novo predstavených iPhonov 11 chce. Ja na druhej strane rozmýšľam, ktorý z nich viac nechcem, resp. viac nepotrebujem.

iPhone 11: Chcem ho alebo ho potrebujem?

Nákup nejakej veci by mal byť v ideálnom prípade, teda v prípade odmyslenia si vlastného ega činom, ktorým vynakladáme vlastné finančné prostriedky na niečo, čo skutočne potrebujeme. Pritom je dôležité slovo potrebujeme.

Nemám na mysli slovo chceme, pretože toto slovo je práve slovom ega. Teraz sa na chvíľku zamyslím nad tým, čo som si naposledy také drahšie kúpil. Bolo to preto, že to potrebujem? Alebo preto, že som to chcel?

Akákoľvek vec, ktorú som si kúpil, pretože ju potrebujem, je pre mňa prostriedkom pre posunutie vpred. Akákoľvek vec, ktorú som si kúpil, pretože ju chcem, sú zbytočné výdavky a predstavujú brzdu. Ale áno, tá brzda vie byť niekedy fakt úžasná a pohodlná.

V realite však vždy ide o akýsi pomer toho, ako veľmi niečo chcem a ako veľmi niečo potrebujem. Pravdou je, že ak by som nový iPhone 11 naozaj chcel, peňazí mám dosť na to, aby som si ho kúpil okamžite a určite by to nezruinovalo môj rozpočet. Ale ostanem chladným a rozumným a nekúpim si ho.

Keď premýšľam nad iPhone 11 a pozorne si študujem jeho špecifikácie, tak si uvedomujem, že ho nanajvýš môžem chcieť, ale nie potrebovať. Ak by som si ho kúpil, nevedel by som prečo. Je možné, že by som mal dobrý pocit, pretože sérotonín by v mojej hlave narobil pekný ohňostroj. Ale ak sa skutočne, tým myslím naozaj skutočne zamyslím nad tým, či ho potrebujem, tak odpoveď je NIE.

To však neznamená, že to je/bude zlý smartfón. Znamená to iba to, že ho nepotrebujem. Tak jednoduché to je. A taktiež, určite to neznamená, že toto platí aj pre všetkých ostatných! To vôbec nie.

Ak si ho niekto kúpi, či už preto, že ho chce, alebo preto, že ho potrebuje, tak je to jeho rozhodnutie, ktoré plne rešpektujem a prajem. S výnimkou ľudí, ktorí fanaticky kupujú drahé veci na úver, ktoré ani nepotrebujú a ani si ich nemôžu dovoliť v budúcnosti splácať. Týmto to neprajem, takýchto ľutujem.

Prečo si ho nekúpim?

Je veľmi pekný a hrejivý pocit, keď si spomeniem, prečo som si kúpil nejaký starší iPhone, napr. taký 5S. To bola teda bomba! Touch ID, ktorý tak zjednodušil život. A tie špecifikácie, ktoré boli tak úžasné, že to až reálne dávalo zmysel si ho kúpiť. Človek pri ňom vedel, že je, čo sa výkonu týka, “zahojený” na niekoľko rokov dopredu.

A tak som pri ňom vytrval až do vtedy, keď už nepostačoval svojou svižnosťou pri práci. A potom som kúpil ďalší iPhone a potom ďalší, pretože na to bol dôvod. Aktualizácia na novší model kvôli potrebe vyššej plynulosti, rýchlosti a pohodlnosti práce, to mi dávalo zmysel. A tak som došiel až ku iPhone 7. A pri ňom som sa akosi zasekol.

“TO JE ŠKANDÁL !!! Ako si to len môže dovoliť, písať niečo na nete o Apple a o iPhone, keď nemá najnovší model! Ako to je vôbec možné? Okamžite valím preč, balím to tu, dávam dislike a už sa nevrátim.” Úplne vidím tie pohoršené tváre fanatikov, ktorí tomu úplne prepadli. Lenže jedno vám poviem, je lepšie vedieť, prečo mám iPhone 7 ako nevedieť, prečo mám iPhone 11.

A to sme sa ešte nedostali k tomu, že nemám ani Macbook. Dokonca som to hrdo dal hrubým písmom. A vlastne, ten nielen že nepotrebujem, ale ani nechcem. Ten sa mi tak nanajvýš dizajnovo veľmi páči. Ak ešte žijete aj po týchto vetách, tak máte vcelku silný potenciál pochopiť tento web. Ale o téme Mac a Windows zas inokedy. Lebo to bude naozaj veľké sústo.

Bolo by dobré povedať, že spoločnosť Apple skutočne milujem. Páčia sa mi ich produkty, najmä dizajnovo. Páči sa mi ich firemná kultúra a marketing, páči sa mi ich ekologický pohľad na vec, obdivujem, že sa im podarilo urobiť doslova dieru do sveta.

Vždy si rád prečítam niečo z ich histórie alebo súčasnosti. Či už o samotných produktoch, alebo o súkromných životoch hlavných predstaviteľov. Nie vždy však úplne obdivujem všetky ich produkty.

A to je aj prípad iPhonu 11 a vlastne aj posledných 3 verzií iPhonu. Jednoducho ma neohúrili a stále čakám na nejakú revolúciu. Naozaj hlboko premýšľam, ktorá špecifikácia iPhonu 11 by ma mala presvedčiť prejsť zo 7 na 11. Neviem.

Čo sa mi ale na iPhone 11 páči?

Sú určite veci, ktoré môžeme na iPhone 11 pochváliť. Napríklad ma zaujal fotoaparát. Teda, aby som bol presnejší a úprimný, tak ten trojitý na iPhone 11 Pro je akože fakt dizajnový grc, ale tak asi len sám Apple vie, prečo ho urobil konštrukčne práve takto. Bohužiaľ, asi nič už nebude elegantnejšie ako jedna samotná čočka, ktorá je dizajnovo najviac vydarená na iPhonoch 7 a 8. Ale čo sa špecifikácií tohto fotoaparátu týka a kvality fotografií, ktoré som mal možnosť vidieť, tak akože fakt neskutočný náklad.

Rozumiem, že toto môže veľmi zaujať nejakého fotografa natoľko, že si ho kúpi. A bude to určite správna voľba. Keď sa mi iPhone 11 dostane do rúk, určite si na ňom rád vyskúšam hlavne fotenie v tme. Fotenie v šere bol vždy veľký problém smartfónov, pretože do tak malej čočky jednoducho neprenikne dostatok svetla, aby bola fotka svetlejšia. (v porovnaní so zrkadlovkou) Zdá sa ale, že postupne výrobcovia smartfónov prichádzajú na to, ako to vyriešiť.

iPhone 11 a hlavne iPhone 11 Pro s troma čočkami bude určite dôkazom toho, že sa to spraviť dá. Obdobné potom bude platiť aj pri kvalite videa, ktoré už je dnes na iPhone tak dobré, že sa dá pokojne použiť na profesionálne foto/video účely.

No a potom tu je ešte desiatka ďalších perfektných super-vylepšení, ktoré iPhone 11 prináša. Alebo teda iba super-vylepšení. Alebo povedzme že iba vylepšení… Hmm, myslím, že tam niečo zrýchlili. No proste klasika, Apple nám povedal, že každá súčiastka v novom iPhone je minimálne 10x lepšia a doslova “najlepšia, aká kedy bola použitá v smartfóne“. To v podstate ako každý rok. Až sa niekedy bojím, či už tým výkonom nevyrástli tak vysoko, že už pomaly nemajú čo ďalšie priniesť. Alebo sa to už deje?

Bohužiaľ, keď som pozeral predstavenie prvého iPhonu, alebo keď som naživo pozeral predstavenie iPhone 5S a funkcie Touch ID a keď oproti tomu teraz na Apple Keynotoch iba počúvam, že vlastne s ničím revolučným neprišli, iba je všetko oproti minulému roku zase lepšie ako kedykoľvek predtým… EVER. Tak to je celkom slušný emočný rozdiel.

Vás možno zaujali aj nejaké ďalšie funkcie alebo špecifikácie. Akože… áno, je určite lepší ako ten predchádzajúci, ale chýba mi tam tá nákupná emócia, alebo ešte lepšie povedané tá dôvodná potreba, ten dôvod kúpiť si ho. Samozrejme, pripomeňme si, že sa jedná iba o “názor jedného človeka” (ako mi to naposledy pripomenul jeden pán v komentári na facebook napriek tomu, že som to v článku mal 3x napísané). Musím teda konštatovať, že to najlepšie, čo Apple v septembri predstavil bol iOS 13. Neviem, či to je smutné alebo vtipné.

Výsledok mojej ankety

Ak si členom niektorej z mojich známych Apple skupín na Facebooku alebo ak sleduješ FB stránku iReview, tak si si možno všimol túto anketu (link na FB anketu) v ktorej sa vás pýtam, či uvažujete nad tým, že si kúpite nový iPhone 11. Pozrime sa na to, ako to dopadlo:

Výsledok ankety na našom Facebooku iReview

Príspevok som pridal dnes o 13:20. K tejto chvíli, čiže približne o 5 hodín neskôr vyjadrilo svoj názor takmer 1000 ľudí. A to už je teda slušná vzorka a ešte aj vzhľadom na to, že to bolo uverejnené práve v relevantných Apple skupinách.

  • 32% ľudí hlasovalo, že uvažujú nad kúpou iPhone 11
  • 68% tvrdí, že nad kúpou iPhone 11 neuvažujú

Vyzerá to tak, že väčšine ľuďom, rovnako ako mne, taktiež nepripadá tento iPhone dostatočne revolučný a teda nevidia dôvod za neho utratiť svoje peniaze. Čo sa týka mňa, tak pokiaľ je môj iPhone 7 rýchly a zároveň sa stále nepredstavilo niečo revolučné a užitočné, tak neplánujem upgradovať na vyšší model. Moje peniaze tak pravdepodobne opäť investujem do akcií na burze. Každopádne, vyjadrenie obidvoch táborov ma zaujíma, takže môžeš tak urobiť v komentároch na Facebooku.