iOS 13

iOS 13: Čo ma potešilo a čo nahnevalo?

Včera, čiže 19. septembra 2019 o 19:00 sa stali dve významné veci:
Tou prvou je, že sme oficiálne spustili túto webstránku www.iReview.sk a napísali sme ti o tom viac v tomto článku, a okrem toho Apple sprístupnil oficiálnu aktualizáciu svojho operačného systému iOS 13. Patrím medzi ľudí, ktorí nezvyknú experimentovať s Beta verziami. Vždy si radšej počkám na oficiálnu verziu a potom si ju hneď stiahnem.

To znamená, že iOS 13 vnímam ako novinku. Teraz samozrejme neberiem do úvahy naštudované články o Beta verzii, ktoré oficiálnemu spusteniu predchádzali. Verím, že ste si novú aktualizáciu už stiahli alebo to máte v pláne v najbližších dňoch. Hneď v úvode môžem povedať, že smelo do toho. Vcelku túto verziu vnímam veľmi pozitívne. Sú tam ale aj veci, ktoré ma nahnevali. Poďme si to priblížiť.

Nebudem zbytočne recyklovať už dobre spracovaný existujúci obsah na internete, takže kto má záujem o prehľadný rozpis všetkých noviniek, ktoré tento iOS 13 prináša, tak použite oficiálne stránky Apple, kde je to urobené skutočne príťažlivo. Ja sa budem venovať iba funkciám, ktoré nechali dojem práve vo mne. Uvidíme, či budete so mnou súhlasiť 🙂

TMAVÝ REŽIM

Áno, konečne sme sa dočkali. Čo sa vzhľadu týka, tak nám Apple konečne doprial tmavý režim. Hodnotím ho, že sa im skutočne podaril. Keď predtým nejaká aplikácia umožňovala prepnúť na tmavý režim (napr. Youtube), tak som to vždy urobil. Je preto super, že Apple to konečne pridal aj priamo do iOS. Budem ho používať nielen v noci, ale aj cez deň!

Dark Mode v iOS 13

ZOBRAZENIE FOTIEK

Zmenil sa dizajn zobrazovania fotiek. Musím priznať, že tu ma Apple veľmi nepotešil. Nepáči sa mi, že sú teraz fotky pri prehliadaní väčšie. Áno, je pravda, že teraz je lepšie vidieť čo je na fotke bez toho, aby som na ňu klikol, ale keď má človek viac fotiek pomalšie v tom scrolluje.

Fotky v iOS 13

ÚPRAVA FOTIEK A VIDEA

Dodatočné úpravy fotiek boli v iPhone vždy dosť skromné. Poteší teda aj najmenšie vylepšenie. Apple pridal niekoľko nových funkcií. Ale čo ma najviac potešilo, tak že už sa dajú aj videá otočiť a orezať, podobne ako fotky. Občas sa mi stalo, že som natočil video a ono bolo nakoniec otočené o 90 stupňov.

PRIHLASOVANIE POMOCOU APPLE ID

Apple pridal funkciu, pomocou ktorej sa budeme môcť prihlasovať do webstránok alebo aplikácií pomocou nášho Apple účtu. Nadviazal tým na trend, ktorý už dlhodobo uplatňuje Facebook alebo Google v podobe svojich známych tlačidiel. Je to síce praktické, ale nie som si celkom istý, či chcem k tomu využívať práve svoj Apple účet. Takže nič pre mňa.

MAPY

Nebudeme si klamať. Apple Mapy sú jedna z najhorších aplikácií na navigáciu. Používam ju iba v prípade, keď mi ju nejaká aplikácia vynútene spustí. Je známe, že celkom ináč je to v končinách Ameriky, kde sa táto navigácia teší väčšej kvalite a obľube. V európskych krajinách si proste budeme ďalej frčať skôr na Google Maps a iných. V mojom prípade je obľúbená napr. Mapy.cz pre turistiku.

MEMOJI

Budem subjektívny a kruto úprimný. Pre mňa totálny odpad. Všetky tieto memoji, animoji a neviem aké ešte -moji sú pre mňa prvok, ktorý mi iba parazituje v iPhone. Neskutočná otrava. Pútavé možno tak pre deti a podivnejších dospelých. Nič pre seriózneho človeka, ktorý potrebuje mobil na zvýšenie efektivity svojich každodenných činností. Už minulý rok, keď Apple predstavil Animoji a začal o tom hovoriť na Apple Keynote, tak ovládli ma tie nepríjemné pocity, že ľudstvo ako ho poznáme sa blíži k svojmu koncu. Ale vec názoru… Na druhej strane je fajn, že sa tým rozvíja nová technológia, ktorá môže mať ešte v budúcnosti svoje miesto.

PRIPOMIENKY

Som človek, ktorý si rád zapisuje svoje kľúčové denné úlohy. Predinštalovaná aplikácia Pripomienky mi však nikdy tak celkom nevyhovovala. Ako náhradu som používal aplikáciu Any.do, ktorú mám nielen v iPhone, ale aj v počítači a pekne sa synchronizuje. Apple však aplikáciu Pripomienky vylepšil najmä po stránke dizajnu. To ma núti sa na chvíľku pozastaviť a prehodnotiť, či jej náhodou znova nedám šancu.

Pripomienky v iOS 13

VÝKON

Výborné!!! Musím uznať, že na iOS 13 som naozaj pocítil vyššiu rýchlosť. Síce nie je všetko 2x rýchlejšie ako Apple deklaruje, ale zrýchlenie je naozaj citeľné.

MAIL

Iba v krátkosti, super. Veľmi ma potešili nové možnosti úpravy textu. Ja osobne často musím bezodkladne vybaviť dôležité maily aj za behu. Som preto rád za akékoľvek vylepšenie. Ale prisahám, že ak mi Apple znesvätí ešte aj aplikáciu Mail tými svojimi detskými emotikonmi, tak s nimi končím 😀

ĎALŠIE FUNKCIE

Apple priniesol aj veľa ďalších funkcií. Ale dôvod, prečo im jednotlivo nevenujem osobitný odstavec textu je ten, že ma vôbec nezaujímajú. Príkladom je Apple Arcade a pod. Napríklad také vylepšenia v Apple Pay sú pre mňa úplne zbytočné, lebo Apple Pay ani nepoužívam. A prečo? Lebo to nepotrebujem. Áno, viem, je to úplne úžasné, perfektné, jednoduché, cool a moderné. Ale nie, ďakujem. Kartu nosím aj tak vždy pri sebe alebo ma v krajných prípadoch zachráni výber z bankomatu mobilom v rámci bankomatov Tatrabanky.

ZÁVER

Toto bol môj osobný pohľad na nový iOS 13. Ak som sa k niečomu dôležitému nevyjadril, tak buď som zabudol, alebo som si to nevšimol, alebo sa ma to netýka, alebo mi to je totálne ukradnuté 🙂

Budem rád, keď sa aj ty podelíš o tvoj osobný názor na nový iOS 13 do komentárov !

iBye !