Call of Duty Mobile: Nech žije nový kráľ FPS [Recenzia+Gameplay]

Nepatrím medzi ľudí, ktorí by svoj iPhone príliš využívali na hranie hier. Jednou výnimkou v poslednej dobe sú iba Divoké kmene 🙂 To je však skôr hra, ktorú stačí iba pár krát do dňa “odklikať” a ona sa hrá sama 🙂 Ale…

Časy sa menia…

Z času na čas nazriem do AppStore a pozriem sa, čo je práve trendy a pri čom by som si mohol, ako ináč, spríjemniť pobyt na WC. Niekedy si stiahnem aj nejakú top hru, aby som videl, kam sa tento sektor za posledné obdobie posunul. Jednou z takýchto hier bolo legendárne GTA: San Andreas. Samozrejme, bol som jedno z detí, ktoré kedysi tomuto legendárnemu skvostu na PC prepadli. Bol som vcelku milo prekvapený, že tých pár eur za iOS verziu GTA:SA mi dovolili presvedčiť sa, že sa to s 3D na mobiloch celkom dá. No nebolo to úplne ono…

Nebudeme si klamať, hranie 3D hier, alebo v tomto prípade lepšie povedané first-person (FPS) akčných hier je na mobiloch vo väčšine prípadoch katastrofa. Poslednou dobre spracovanou akčnou 3D hrou, ktorá ma na iPhone ohúrila je PUBG Mobile. Považoval som to za vrchol dobrej hrateľnosti v rámci first-person akcií na mobile. I keď to nebolo aj tak na 100%, nečakal by som, že v blízkej dobe príde niečo ešte lepšie.

Call of Duty: Mobile prichádza na scénu!

Call of Duty: Mobile – Loading…

Zrazu sa všetko mení a internet ovládli články o veľkej novinke. Prichádza Call of Duty: Mobile, ktorý udeľuje headshot všetkým FPS konkurentom a usádza sa na trón. Okamžite sa stal najlepšou akčnou a aj celkovo najlepšou bezplatnou hrou na AppStore. Rovnako je tomu aj na konkurenčnom Google Play. Poďme sa na to pozrieť…

Call of Duty: Mobile zaberá 1,5GB na AppStore a veková kategória do ktorej spadá je 17+. Po stiahnutí a nainštalovaní sa ešte pri prvom spustení stiahnu nejaké ďalšie súbory a zábava sa môže začať.

Tutoriál, ovládanie, grafika…

Táto hra si naozaj dala záležať na tom, aby ste všetkému hneď od začiatku pochopili. Ani sa nenazdáte a ocitnete sa priamo v prvom tutoriály, ktorý vás naučí pohybovať sa a hlavne strieľať.

Krátky záznam z môjho tutoriálu si môžete pozrieť tu:

Prvá vec, ktorá nás okamžite upúta je samozrejme grafika, ktorá je naozaj úžasná. Človek, ktorý si napríklad zažil hranie hier na starších počítačoch sa jednoducho musí pozastaviť a opäť si uvedomiť, kam sa zas tá doba posunula. Hry na smartfónoch v dnešnej dobe už dávno grafikou porazili hry, ktoré sme kedysi “drtili” na starších PC.

Horšie to však zvykne bývať s ovládateľnosťou. Je naozaj veľkou výzvou pokúsiť sa populárnu PC hru prerobiť do mobilnej verzie. V skratke, Call of Duty: Mobile túto výzvu zvláda na výbornú. Je pravda, že som nehral všetky first-person akcie na smartfón, ale myslím si, že tak dobrú hrateľnosť v žiadnej súčasnej first-person hre jednoducho nenájdeme. (Ak si myslíte, že áno, napíšte mi tip na hru do komentára.)

Dva režimy ovládania

Call of Duty: Mobile vám hneď v tutoriály predstaví dva základné režimy ovládania a dáva vám na výber. Simple alebo Advanced? Základný rozdiel medzi nimi je asi v strieľaní, ktoré je v prípade Simple režimu automatické pri zameraní na cieľ. A presne tento režim som si vybral aj ja, pretože práve strieľanie v iných FPS hrách na smartfónoch býva katastrofou, čo sa hrateľnosti týka a práve nutnosť špeciálneho tlačidla na strieľanie býva veľmi krkolomné. Manuálne strieľanie veľmi znižuje pohodlie pri hraní, podobne ako je tomu aj v PUBG Mobile.

Simple režim je teda veľmi vhodným pre ľudí, ktorí sú vo first-person akciách nováčikmi, alebo im skrátka manuálne strieľanie na smartfónoch lezie na nervy. A jedno je isté, má to vysoký podiel na pohodlnosti a rýchlosti hry a celkového dojmu z hrania. Hra je tak veľmi svižná a zábavná. Je ale možné, že ak sa niekto do toho viac dostane, tak dokáže posunúť level svojho hrania vyššie práve vďaka režimu Advanced.

Vo všeobecnosti ale ľavá strana displeja ovláda kroky postavy (niečo ako povestné WASD, ale v princípe ako joystick) a pravá strana otáčanie postavy, mierenie a streľba. Zároveň tlačidlami ovládate prebíjanie zbrane, granáty a iné predmety.

Call of Duty: Mobile – Zbraň M4

Na konci tutoriálu vás hra odmení obľúbenou zbraňou M4. Následne budete prevedení niekoľkými nastaveniami. Call of Duty: Mobile podobne ako aj PUBG ponúka množstvo zbraní a ich vylepšení, predmety, skiny… Taktiež vám poskytuje vytvoriť v Loadoute až 5 rôznych vybavení, ktoré si pred samotným hraním môžete vybrať.

Poďme si zahrať multiplayer

Call of Duty: Mobile – Multiplayer loading

Ďalej vás hra presmeruje do vášho prvého Multiplayer zápasu. Pozrite si záznam z toho môjho:

Ako môžete vidieť už z loading snímky, základná hra spočíva v zápase dvoch tímov 5 proti 5. Cieľom je dosiahnuť 50 bodov skôr ako nepriateľský tím.

Budete milo prekvapení, ako sa človek do toho rýchlo dostane. Pekná grafika, svižnosť, chytľavosť, zábava. Takto by som to len veľmi v skratke popísal. Hra sa skončila mojou výhrou, čo ma aj celkom prekvapilo, prišlo mi to totiž ľahké.

Call of Duty: Mobile – Multiplayer Easy Win

Predpokladám, že táto hra vás v prvých zápasoch bude spájať s ľuďmi, ktorí sú taktiež nováčikovia. Ale možno práve aj moje skúsenosti s PUBG spôsobili, že sa mi to hralo veľmi ľahko a že mi nepriatelia pripadali takmer ako boti. Verím ale, že v neskorších hrách vo vyšších leveloch to už bude o dosť ťažšie.

Následne som spustil ďalší multiplayer match, ktorý už bol trochu dlhší:

Hra mi opäť pripadala veľmi ľahká napriek tomu, že som hral s reálnymi ľuďmi. Výhra nášho tímu bola 50:16. Udelil som množstvo killov a dokonca aj niekoľko killov nožom… To už sa mi veľmi nezdalo… Napíšte mi, či ste mali rovnakú skúsenosť s vašimi prvými multiplayer zápasmi v tejto hre. Každopádne, nechcem sa opakovať, ale chytľavosť ovládania je proste top.

Čo všetko CoD:Mobile ponúka?

Následne som sa rozhodol preskúmať, čo sa všetko nachádza v hlavnom menu a čo všetko Call of Duty: Mobile ponúka.

Ako som už spomínal, hra ponúka prepracovaný profil hráča. To zahŕňa rôzne nastavenia postavy, zbrane, predmety, rôzne ocenenia a podobne. Hra ponúka viacero herných módov a funguje aj na starších smartfónoch. Výkonnejším smartfónom si však doprajete plynulú grafiku na najvyšších detailoch. Až neskôr som totiž v nastaveniach prepol grafiku na najvyššie detaily a zážitok z hry je tak ešte väčší.

A navyše, hra obsahuje aj populárny režim Battle Royal! To znamená, že sa ocitnete na mape spolu so 100 ďalšími hráčmi a hrá sa o to, kto prežije až do konca. Tento režim sa vám odomkne až dosiahnutím 7 levelu vašej postavy.

Zadarmo

A čo je na Call of Duty: Mobile to úplne najlepšie? Že je dostupný na stiahnutie a hranie úplne zadarmo. Jedná sa teda o klasickú free-to-play hru, ktorá ponúka dodatočné extra nákupy až priamo v hre. Pokiaľ ale nie ste do hry úplný fanatik a chcete si zahrať len občas, nemusíte tak minúť ani cent a určite si hru užijete aj bez špeciálnych skinov a itemov.

Kompatibilita

Hru si môžete stiahnuť na AppStore pre iOS a na Google Play pre Android.

Hra funguje na iOS 9.0 a vyššie a na Android 4.3 a vyššie.

Navyše, túto CoD:Mobile verziu je možné si zahrať aj na PC pomocou emulatora MemuPlay, čo je vlastne free android emulator pre PC. Taktiež je dostupný aj oficiálny gameloop emulator. Ani jeden z uvedených som však zatiaľ neotestoval, preto neviem poskytnúť reálnu skúsenosť.

Záver

Hra sa stala veľkým hitom nielen na AppStore, ale aj androidovom Google Play. Hodnotenia hráčov sú veľmi pozitívne. Niet sa čomu čudovať. Najväčšou konkurenciou Call of Duty: Mobile ostáva spomínané PUBG a Fortnite (ten som neskúšal). Určite vyskúšajte aj vy a napíšte nám svoj názor do komentára k tomuto príspevku na Facebooku iReview.

Prajem veľa zábavy!