5+1 dôvodov, prečo mám iPhone a pokojne si nechám nadávať “AppleOvca”

A je to tu. Ďalší z tých hnusne subjektívnych článkov, ktorý píše Apple ovca, ktorá nepozná nič iné a ani len netuší akou je obeťou marketingu Applu. Ehm. Keď už som zaujal pozornosť aj toho druhého táboru, poďme na to…

Na internete často môžeme vidieť diskusie, v ktorých sa majitelia rôznych značiek smartfónov doslova vulgárne hádajú o tom, ktorý je to teda ten najlepší smarfón. Jednou z najživších tém je napríklad “iOS vs Android”, resp. “iPhone vs Samsung” / “iPhone vs Xiaomi”… a podobne. V tomto článku by som nechcel príliš prilievať olej do ohňa, takže sa pokúsim priveľmi neskĺzať k podobnému porovnávaniu.

Môj názor je jasný a poviem to priamo – iPhone je to najlepšie na trhu (pre mňa). Aj keď som napísal “pre mňa” do zátvorky, považujem to za veľmi podstatné a skutočne nikomu nebudem brať jeho osobný názor. Verím, že najlepší smartfón je ten, ktorý je najlepší pre konkrétneho človeka, bez ohľadu na to, že by podľa názoru niekoho iného mohlo byť lepšie niečo iné.

Keďže pre mňa je ten najlepší smartfón iPhone, tak som sa rozhodol spísať niekoľko dôvodov, prečo je to tak:

1. Stabilita

Ak by sa ma niekto opýtal, čo je tým úplne najhlavnejším dôvodom, pre ktorý by som iPhone nevymenil za nič iné, tak by som odpovedal – “stabilita”. Tu mám na mysli ako stabilitu samotného operačného systému iOS, tak aj stabilitu jednotlivých aplikácií.

Systém iOS je pre mňa jednoducho každodenná radosť. Osobne si ani nepamätám, kedy naposledy sa na mojom iPhone vyskytol problém, ktorý by som musel nejako náročne riešiť. Možno išlo iba o nejakú drobnosť, ktorú by vyriešila základná rada typu “Skúšali ste ho vypnúť a zapnúť?”.

Možnosť resetovať iPhone na továrenské nastavenia som využil iba pár krát v živote, keď som ho išiel predať. Čo sa aplikácií na iPhone týka, tak mám pocit, akoby celý AppStore bol v duchu “menej je viac”. Nie som nejaký programátor, ale akoby aplikácie vytvorené pre iOS sú veľmi stabilné. Rovnako si ani nepamätám, kedy mi naposledy zamrzla alebo padla nejaká appka.

Spomínam si, že som občas narazil na nejaké tie muchy, tie však vždy boli skôr na strane vývojára aplikácie a nie samotného Applu alebo iOS. Ak už sa podobný vzácny moment vyskytol, väčšinou to vyriešila aktualizácia aplikácie alebo systému iOS. A tým sa dostávame k druhému dôvodu…

2. Aktualizácie

Podpora v podobe aktualizácií sú majstrovstvom Applu (ale aj vývojárov aplikácií). Páči sa mi nielen primeraná frekvencia dostupnosti aktualizácií jednotlivých aplikácií, ale aj dĺžka poskytovania aktualizácií verzií iOS od Applu.

Ako som písal v úvode, nerád by som skĺzol ku porovnávaniu s konkurenciou, ale tu mi to odpustite. To, že Apple dokáže takto podporovať napr. aj 5 ročné modely iPhonov, je jednoducho fakt, v ktorom sa žiadna iná konkurenčná značka nechytá. Viem, že napr. Xiaomi je na tom možno lepšie ako mnohé iné Androidy a tamten je zase lepši ako tamten a bla bla bla… ale stále to nie je ako v prípade Applu. Je veľmi pravdepodobné, že to úzko súvisí s mojim ďalším dôvodom, pre ktorý iPhone milujem…

3. Životnosť

Niekto by si možno myslel, že keď mám Apple skupiny na Facebooku a píšem (skôr nepíšem) články o Apple, tak budem určite nejaký Apple fanatik, ktorý by bol ochotný vystáť kilometrovú radu pred Apple Storom (samozrejme niekde v zahraničí 🙂 )… Nie, nie som.

Apple fanúšikovia sú rôzni. Takí, ktorí nutne potrebujú mať okamžite najnovší model čo najskôr od jeho predstavenia, potom sú takí, ktorí si ho možno kúpia s nejakým stredným odstupom času alebo napr. kupujú každý druhý predstavený iPhone a tretia skupina sú takí, ktorí si nový iPhone kúpia až vtedy, keď už im ich pôvodný iPhone v niečom nepostačuje. Ja osobne som tretia skupina, preto si myslím, že môžem k tomu veľmi veľa povedať.

I keď ma väčšinou Apple s najnovším modelom poteší, nemám nejaké extra nutkanie mať ho ako prvý. Ani ako druhý, ani ako tretí… A ani keď ho už má väčšina mojich Apple-priateľov a ani ak už vyšli ďalšie dve rady iPhonov 🙂 Áno, rád si o tom okamžite čítam články, recenzie a videá na youtube a hneď ako ho má nejaký môj známy v rukách, tak si ho na chvíľu požičiam, aby som otestoval veci, ktoré ma zaujali… ALE, rozhodujem sa triezvo.

V mojom živote sú veci, do ktorých oveľa radšej utratím (alebo zainvsetujem) svoje peniaze. Peniaze si vážim a na svoje rozmary som si vždy zarobil sám. Keď sa vrátim späť v čase, nikdy som ani nemal bohatých rodičov, na ktorých by som sa pekne usmial (v horšom prípade pustil slzičku) a utekali by mi ho kúpiť. Možno aj preto si veci vážim a ľudí podľa mobilu nesúdim. A možno aj preto pokojne vydržím s mojim pôvodným iPhonom 7 a keď už začnem mať pocit, že už až tak veľmi dobre nestíha, tak ho aktualizujem.

Už vidím tie hejty 😀 Žebrák, ktorý nemá love… Nie… Nie je to preto, že by som na neho nemal. Peňazí mám tak akurát. Určite dostatočne na to, že aj keby kúpim najnovší iPhone, tak nemusím po zvyšok roka jesť sáčkové polievky ako žiaľ iní ľudia, ktorí si ho kúpia aj keď si ho svojim spôsobom absolútne nemôžu dovoliť a majú dlhy na všetky strany. Ale nech si každý robí čo chce 🙂

Ehm… ale priznám sa, momentálne už začínam pokukovať po niečom novšom… 🙂 Ak mám byť presnejší tak uvažujem nad iPhone 11, iPhone X, iPhone Xs alebo ten nový iPhone SE, ktorý svojim príchodom totálne rozšľahal moje skoro hotové rozhodnutie 🙂 Môj cieľ je jasný. Kúpiť niečo, čo mi po praktickej stránke dokonale sadne a prežije zas pekných pár rôčkov.

Keďže som už dôvod “životnosť” dostatočne zaobalil do mojich osobných názorov a postojov, ktoré možno aj tak nikoho nezaujímajú, tak budem ešte horší, a túto pasáž “odfláknem” tým, že vás jednoducho odkážem na môj posledný článok – Je iPhone iba predražená srač*a? , kde práve tému životnosti iPhonov viac analyzujem a aj obhajujem, či sa to niekomu páči alebo nie 🙂 Spolu s dlhou životnosťou samozrejme súvisí aj ďalší môj dôvod – rýchlosť a výkon zariadenia.

4. Rýchlosť a výkon

iPhony samozrejme považujem za absolútnu špičku, čo sa rýchlosti a výkonu týka. A tú si dokáže udržať dlhodobo. Veľmi ma teší skutočnosť, že mne osobne stačí kúpiť iPhone iba raz za čas a vydrží roky. K ďalšej kúpe ma donúti iba znížený výkon, ktorý je relatívny k tomu ako svoj iPhone používam. A práve ten znížený výkon prichádza našťastie až rokmi, čiže veeeeeľmi pooooomaaaaalyyyyyyyyy.

Svižnosť a výkon iPhonov v spojení s ich dlhou životnosťou čo sa tohto výkonu týka enormne zvyšuje moje osobné pohodlie. Všetko je spustené rýchlo a pracuje svižne. A to mám iPhone 7. Často na svojom iPhone robím divy, pri ktorých potrebujem šialene prepínať medzi aplikáciami, čo má viesť k dosiahnutiu nejakého konkrétneho cieľa. Poznáte to. Tam zo Safari skopírovať nejaký údaj, tam uložiť fotku do iPhone, tam to upraviť, tam to dať dokopy, tam to prilepiť, tam to zas rýchlo odkomunikovať s niekym iným, tam to vyexportovať do iného formátu, tam to preposlať… iPhone môj nátlak (ktorý veru nie je malý) zvláda skutočne bravúrne a to mám rokmi overené. Skrátka praktický a rýchly šikula. Verím, že v tomto hrá veľkú úlohu aj môj ďalší dôvod – jednoduchosť.

5. Jednoduchosť

To je určite vec zvyku. Opäť, nechcem porovnávať s konkurenciou, ale musím to spomenúť… Prosím, nezabite ma za to. Občas počujem názor od Androidistov, že iPhone je komplikovaný. A tomu fakt nikdy nerozumiem.

Myslím si, že je to skôr vec zvyku. Občas zase ja chytím do rúk Android a cítim sa chvíľami tak stratený, že ani neviem čo mám kliknúť. Musím vtedy chvíľu vyzerať, akoby som zaspal dobu. Podvedome robím gestá, ktoré tam nefungujú, stláčam tlačidlá, ktoré urobia niečo iné ako som čakal… a ja nerozumiem ako môžu takto existovať.

Oni zas však majú svoje triky, ktoré fungujú dobre práve im. Preto sa o tom nebavme ako “ja a oni, tí horší”, ale skôr si myslím, že to je vyslovene o zvyku a o tom, čo komu viac sadne. Pre mňa je iPhone skrátka jednoduchší a fungujú na ňom práve také gestá a skratky, ktoré vyhovujú práve mne lepšie, preto to zásadne zefektívňuje moju prácu na iPhone.

6. Bezpečnosť

A sme tu. Bod, ktorý tu pôvodne vôbec nemal byť, pretože som sa pred začatím písania rozhodol, že ich bude iba 5. Ale povedal som si, že tento dôvod je pre mňa tak podstatný, že pokojne prepíšem nadpis článku z 5 dôvodov na 5+1… Použiť číslo 6 pre mňa skrátka nepôsobilo dosť atraktívne 🙂

Verím, že bezpečnosť na iPhone súvisí predovšetkým s mojim druhým dôvodom – aktualizácie. S iPhonom sa jednoducho cítim akosi bezpečnejšie. Do istej miery je tento pocit bezpečia určite subjektívnym pocitom, pretože už len samotný fakt častej aktualizácie a bezpečnostných záplat na mňa takto vplýva.

Na druhej strane je to aj pocit bezpečia objektívny, pretože jednoducho viem, že moje dáta v iPhone sú perfektne chránené a to najmä v prípade straty alebo krádeže iPhonu. Páčia sa mi všetky bezpečnostné prvky Applu, dokonca aj tie, ktoré občas môžu človeka obmedzovať. Viem, že to je práve tá daň za to, že môj iPhone ostane chránený a udrží si tak svoju svižnosť a stabilitu po dlhé roky.

Neviem, možno moje vnímanie bezpečnosti ovplyvňuje aj skutočnosť, že som už 8 rokov na fakulte so zameraním na bezpečnostný manažment 😀 (Ak sa vám to číslo akosi nezdá… tak nie, neopakoval som ročníky, ale dorábam si PhD.) Takže možno aj táto skutočnosť ma núti sa na bezpečnosť pozerať trochu viac striktne, ako by sa na ňu pozeral niekto iný. Ak mám hodnotiť iPhone z pohľadu bezpečnostného manažéra, tak je to na jedničku s hviezdičkou 🙂 (alebo ako na univerzite, má z toho Áčko)

Záver

Toto boli moje dôvody, pre ktoré iPhone milujem a asi by som už na inú značku neprešiel. Ako som však v článku naznačil, nie som žiaden Apple fanatik a až veľmi dobre si uvedomujem aj veci, ktoré ma na iPhone hnevajú a obmedzujú. Aby to teda bolo vyvážené, napíšem o nich v ďalšom článku… Teda ak sa mi bude chcieť… Ale nie… napíšem… 🙂 Treba aj Androiďákov trochu potešiť v tomto dlhodobom vojenskom konflikte 🙂

1 komentár k “5+1 dôvodov, prečo mám iPhone a pokojne si nechám nadávať “AppleOvca””

  1. Absolútny súhlas. Hádky medzi Android a iPhone netreba riešiť. Proste každému sadne niečo iné. Super článok. Len tak ďalej tvor originálny obsah.

    Odpovedať

Vložiť komentár